Οι εκδόσεις ΚΙΧΛΗ και το βιβλιοπωλείο ΠΑΤΑΚΗ σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου της ΜΕΛΑΝΙΑΣ ΔΑΜΙΑΝΟΥ «Λιτανεία του χρόνου» την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019,
στις 7.00 μ.μ., στον χώρο του βιβλιοπωλείου.
Η ΕΛΕΝΑ ΜΑΡΟΥΤΣΟΥ, συγγραφέας, κριτικός λογοτεχνίας,
θα μιλήσει για το βιβλίο και θα συζητήσει με τη συγγραφέα.
Λίγα λόγια για το βιβλίο:
Εδώ απλώνεται η εγκαταλειμμένη πόλη των πύργων. Κατάξερη, σαν δέρμα ζώου που πέθανε στην έρημο. Χάρτης θεμελίων χωρίς κανένα υπόμνημα, καρφωμένος πάνω σε ανεξήγητα σημάδια. Μ’ ένα ελάχιστο βήμα γκρεμίζεται ακόμη ένα πηγάδι, θρυμματίζεται άλλη μια πύλη.
Ο χάρτης βουλιάζει αργά, πέτρες και χώματα σκεπάζουν τη μισοφωτισμένη του μνήμη. Νεογέννητα φιδάκια σέρνονται μέσα στα χάσματα. Τυφλά σαρκοφάγα ζώα οσμίζονται τον σταματημένο αέρα.
Εδώ σαπίζουν ιστορίες που δεν ειπώθηκαν ποτέ, κείτονται άταφες στις αυλές του χρόνου, αιώνες και χρόνια στοιβαγμένες στις κρύπτες των πανικόβλητων τοκογλύφων, στις σκοτεινές στοές της αρένας. […] (Από την έκδοση)