H ομάδα Anorak Dance Theater Company παρουσιάζει την παράσταση σύγχρονου χορού «Τα λιοντάρια της Βαγδάτης» που ανεβαίνει στο θέατρο Rabbithole στα πλαίσια του φεστιβάλ σύγχρονου χορού Rabbitlab 3.0.
Η ιστορία των Λιονταριών της Βαγδάτης!
‘Τα λιοντάρια της Βαγδάτης” είναι μια work in progress παράσταση χορού εμπνεύσμένη από το ομώνυμο graphic novel του βραβευμένου συγγραφέα Brian K.Vaughan και του εικονογράφου Νiko Henrichon, στα πλάισια του φεστιβάλ σύγχρονου χορού Rabbitlab 3.0.
Το Rabbithole και η ομάδα ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ διοργανώνουν και παρουσιάζουν για τρίτη συνεχή χρονιά το Φεστιβάλ σύγχρονου χορού με βάση την ζωγραφική Rabbitlab 3.0.
Μετά το αφιέρωμα στον Φουτουρισμό και τον Υπερεαλισμό και το έργο του Νίκου Εγγονόπουλου το 2018, το φετινό Rabbitlab 3.0 θέτει σαν κεντρική θεματική των έργων χορού στον ποπ αλλά και ακόμα αινιγματικά ανεξερεύνητο κόσμο των κόμικς. Τα επιλεγμένα έργα προσεγγίζουν, παίζουν, αποδομούν, εμπνέονται και εξερευνούν καρέ-καρέ τη σύγχρονη αυτή τέχνη. Από αυτό το διαρκώς εξελισσόμενο διάλογο, το αποτέλεσμα είναι πολυμεσικά χοροθεατρικά έργα, παράξενα παραμύθια, graphic novels επί σκηνής, που ερευνούν ζητήματα όπως το φύλο, την κοινωνία, τη σύγχρονη ηθική και προπαντός τον ίδιο το ρόλο του δημιουργού και της τέχνης σε σχέση με όλα τα παραπάνω.
Κατά τη διάρκεια της Αμερικανικής επίθεσης στο Ιράκ το 2003, μια αγέλη λιονταριών απέδρασε από το Ζωολογικό κήπο της Βαγδάτης εν μέσω βομβαρδισμών. Τα 4 ζώα άρχισαν να περιπλανιούνται ελεύθερα πλέον στους ερειπωμένους δρόμους της Βαγδάτης προσπαθώντας να επιβιώσουν.
Αφορμώντας από αληθινά γεγονότα, το έργο δίνει μια εικόνα για το πως μοιάζει η ζωή στη διάρκεια ενός πολέμου, περιγράφοντας μια πρωτότυπη ιστορία από τον πόλεμο στο Ιράκ. To graphic novel ζωντανεύει στη σκηνή και πραγματεύεται τι είναι η ελευθερία για τον καθένα…τι όνειρα φέρνει μαζί της, τι φόβους και ποιά πραγματικότητα κουβαλάει μαζί της…Μπορεί κάποιος να σου την χαρίσει ή η μόνη σου επιλογή είναι να την κερδίσεις με αποφασιστικότητα και θυσίες;
Πληροφορίες και συντελεστές:
- Χορογραφία: Νικολέττα Σοφία
- Χορεύουν: Ανδρέας Βελέτζας, Γιώργος Βρατσάλης, Δημήτρης Καπαμάς, Μαρία Μάργαρη, Νικόλας Νιώτης, Φωτεινή Μουχτούρη, Αλεξάνδρα Σαλταούρα, Νικολέττα Σοφία.
- Παραγωγή και καλλιτεχνική διεύθυνση: Anorak Dance Theater Company.
- Με την ευγενική χορηγία της Ανώτερης Δραματικής Σχολής Μοντέρνοι Καιροί.
- Ημερομηνίες: 14-15-16 ΙΟΥΝΙΟΥ
- Ώρα 21.00 μ.μ
- Διάρκεια 40 λεπτά
- Τιμή εισητηρίου 7 Ευρώ
Rabbithole theater, Γερμανικού 20, Μεταξουργείο Τηλ.:2105249903
https://www.facebook.com/events/2359323350755438/
Facebook: Anorak dance theater / instagram: @anorak dance theater / anorakcompany@gmail.com
Πληροφορίες για το πρόγραμμα του φεστιβάλ
https://www.rabbitholespace.com/rabbitlab-fest
ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ
https://www.viva.gr/tickets/dance/theatro-rabbithole/rabbitlab-3/
#dance #taliontariatisvagdatis