Η Emma Stone, η εξαιρετικά ταλαντούχα και χαρισματική ηθοποιός, έχει κερδίσει τις καρδιές του κοινού παγκοσμίως με τις αξιοσημείωτες ερμηνείες της σε διάφορες ταινίες. Το ταξίδι της προς το αστέρι ξεκίνησε με ένα μόνο βήμα – την πρώτη της ταινία. Σε αυτό το άρθρο, θα εντρυφήσουμε στις πρώτες μέρες της καριέρας της Emma Stone και θα εξερευνήσουμε τις λεπτομέρειες γύρω από την πρώτη της ταινία. Από το ταπεινό της ξεκίνημα μέχρι την άνοδό της ως ένα από τα λαμπρότερα αστέρια του Χόλιγουντ, ας αποκαλύψουμε τη συναρπαστική ιστορία του κινηματογραφικού ντεμπούτου της Emma Stone.
Η επίδοξη ηθοποιός
Η Emma Stone γεννήθηκε ως Emily Jean Stone στις 6 Νοεμβρίου 1988 στο Scottsdale της Αριζόνα. Από νεαρή ηλικία, έδειξε πάθος για την υποκριτική και μια ακλόνητη επιθυμία να ακολουθήσει καριέρα στη βιομηχανία του θεάματος. Η πρώιμη επαφή της Emma Stone με την υποκριτική ήρθε μέσα από τοπικές θεατρικές παραγωγές, όπου τελειοποίησε τις ικανότητές της και άρχισε να τραβάει τα βλέμματα των ανιχνευτών ταλέντων.
Ακροάσεις και πρώτοι ρόλοι
Κυνηγώντας τα όνειρά της, η Emma Stone έπεισε τους γονείς της να μετακομίσουν στο Λος Άντζελες όταν ήταν μόλις 15 ετών. Αυτή η τολμηρή κίνηση την έφερε πιο κοντά στο επίκεντρο της κινηματογραφικής και τηλεοπτικής βιομηχανίας, όπου αμέτρητοι επίδοξοι ηθοποιοί ελπίζουν να αφήσουν το στίγμα τους. Η Emma Stone άρχισε να περνάει από οντισιόν για διάφορους ρόλους και σύντομα εξασφάλισε την πρώτη της τηλεοπτική εμφάνιση στην ριάλιτι σειρά του VH1 “In Search of the New Partridge Family” το 2004.
Superbad – Ο επαναστατικός ρόλος
Αν και το “In Search of the New Partridge Family” σηματοδότησε την πρώτη της εμφάνιση στην τηλεόραση, ήταν ο ρόλος της στην κωμική ταινία “Superbad” του 2007 που πραγματικά εκτόξευσε την Emma Stone στο προσκήνιο. Σε σκηνοθεσία του Greg Mottola, το “Superbad” ήταν μια κωμωδία ενηλικίωσης που περιστρεφόταν γύρω από τις περιπέτειες δύο φίλων από το λύκειο. Η Emma Stone υποδύθηκε τον χαρακτήρα της Jules, το ερωτικό ενδιαφέρον ενός από τους βασικούς χαρακτήρες της ταινίας, του Seth, τον οποίο υποδύεται ο Jonah Hill.
Η ερμηνεία της Emma Stone στην ταινία “Superbad” ξεχώρισε, καθώς έφερε ένα τέλειο μείγμα χιούμορ και γοητείας στον χαρακτήρα της. Αν και δευτερεύων ρόλος, η παρουσία της στην οθόνη ήταν αδιαμφισβήτητη και σηματοδότησε την αρχή της ανόδου της στον κόσμο του κινηματογράφου.
Επίδραση και αναγνώριση
Το “Superbad” έγινε κριτική και εμπορική επιτυχία, κερδίζοντας στην Emma Stone αναγνώριση για το κωμικό της ταλέντο και την παρουσία της στην οθόνη. Της άνοιξε επίσης το δρόμο για να εξασφαλίσει πιο σημαντικούς ρόλους τα επόμενα χρόνια. Το κοινό και οι επαγγελματίες του κλάδου είχαν αρχίσει να προσέχουν αυτό το ανερχόμενο αστέρι.
Η ευελιξία της Emma Stone
Μετά το ξέσπασμά της στο “Superbad”, η Emma Stone συνέχισε να διαφοροποιεί το χαρτοφυλάκιό της στην υποκριτική. Ανέδειξε την ευελιξία της ως ηθοποιός, αναλαμβάνοντας ρόλους σε διάφορα είδη, από ρομαντικές κωμωδίες όπως το “The House Bunny” (2008) μέχρι δραματικές ερμηνείες σε ταινίες όπως το “The Help” (2011), που της χάρισε υποψηφιότητα για Όσκαρ Α’ Γυναικείου Ρόλου.
Το αξέχαστο ντεμπούτο της
Παρά τις μετέπειτα επιτυχίες της, είναι σημαντικό να θυμόμαστε το αξέχαστο ντεμπούτο της Emma Stone στο “Superbad”. Η ταινία όχι μόνο έδωσε το έναυσμα για την καριέρα της, αλλά και σύστησε στο κοινό τη μαγνητική της προσωπικότητα, το γρήγορο πνεύμα και το αδιαμφισβήτητο ταλέντο της. Η Emma Stone είχε φτάσει επίσημα στο Χόλιγουντ και ήταν εδώ για να μείνει.
Συνεχή επιτεύγματα
Το ταξίδι της Emma Stone στην κινηματογραφική βιομηχανία υπήρξε αξιοσημείωτο. Συνέχισε να εντυπωσιάζει τους κριτικούς και το κοινό με τις εξαιρετικές ερμηνείες της σε ταινίες όπως το “La La Land” (2016), για το οποίο κέρδισε το Όσκαρ Α’ Γυναικείου Ρόλου. Η αφοσίωσή της στην τέχνη της και η ικανότητά της να αντιμετωπίζει διαφορετικούς ρόλους έχουν εδραιώσει τη θέση της ως μία από τις πιο σεβαστές και αγαπημένες ηθοποιούς του Χόλιγουντ.
3 ταινίες της Emma Stone που πρέπει να παρακολουθείσετε
#1 “La La Land” (2016)
Το “La La Land”, σε σκηνοθεσία του Damien Chazelle, είναι ένα σύγχρονο μουσικό αριστούργημα που αναδεικνύει το απίστευτο ταλέντο της Emma Stone. Υποδύεται τη Mia, μια επίδοξη ηθοποιό, η οποία διασταυρώνεται με τον Sebastian, έναν μουσικό της τζαζ, τον οποίο υποδύεται ο Ryan Gosling. Η ερωτική τους ιστορία ξετυλίγεται με φόντο το Λος Άντζελες και η ερμηνεία της Στόουν της χάρισε το Όσκαρ Α’ Γυναικείου Ρόλου.
#2 “The Help” (2011)
Σε αυτό το ισχυρό δράμα που σκηνοθέτησε η Τέιτ Τέιλορ, η Emma Stone αναλαμβάνει τον ρόλο της Σκίτερ Φέλαν, μιας νεαρής συγγραφέως που γίνεται αποφασισμένη να αφηγηθεί τις ιστορίες των αφροαμερικανών υπηρέτριών στο Μισισιπή κατά τη διάρκεια του κινήματος για τα πολιτικά δικαιώματα της δεκαετίας του 1960. Η ερμηνεία της στο “The Help” είναι τόσο συγκινητική όσο και προκλητική, αναδεικνύοντας την γκάμα της ως ηθοποιού.
#3 “Birdman” (2014)
Σε σκηνοθεσία του Alejandro González Iñárritu, το “Birdman” είναι μια μοναδική και καταξιωμένη από τους κριτικούς ταινία στην οποία η Emma Stone υποδύεται τη Sam Thomson, την κόρη ενός ξεπεσμένου ηθοποιού που προσπαθεί να αναβιώσει την καριέρα του. Η ερμηνεία της Emma Stone είναι ωμή και συναισθηματικά φορτισμένη, κερδίζοντας της υποψηφιότητα για Όσκαρ Α’ Γυναικείου Ρόλου.
Με λίγα λόγια
Η πρώτη ταινία της Emma Stone, “Superbad”, ήταν το πρώτο κεφάλαιο μιας ιστορίας απίστευτου ταλέντου, σκληρής δουλειάς και αποφασιστικότητας. Από τις πρώιμες φιλοδοξίες της ως νεαρή λάτρης του θεάτρου μέχρι τις πρωτοποριακές ερμηνείες της στο Χόλιγουντ, το ταξίδι της Emma Stone προς το αστέρι δεν ήταν τίποτα λιγότερο από εξαιρετικό. Η πρώτη της ταινία μπορεί να ήταν μόνο η αρχή, αλλά ήταν αναμφίβολα ένα σημάδι της μεγάλης επιτυχίας που θα ακολουθούσε. Η διαρκής κληρονομιά της Emma Stone στον κόσμο του κινηματογράφου συνεχίζει να εμπνέει τους επίδοξους ηθοποιούς και να γοητεύει το κοινό σε όλο τον κόσμο.
Διαβάστε επίσης
Ακολουθήστε τις σελίδες μας σε Facebook, Instagram και Spotify για περισσότερη έμπνευση